Hosea-7

(1930 Det Norsk Bibelselskap)

切换到福音影视网-新版圣经

  • 1 Når jeg vil læge Israel, da åpenbares Efra’ims misgjerning og Samarias ondskap; for de farer med svik, og tyver bryter sig inn, og røverskarer plyndrer utenfor.
  • 2 Og de tenker ikke på at jeg kommer all deres ondskap i hu; nu har deres gjerninger omringet dem, de er kommet for mitt åsyn.
  • 3 Ved sin ondskap gleder de kongen og ved sine løgner fyrstene.
  • 4 Alle sammen er de horkarler; de ligner en ovn som ophetes av bakeren; han holder bare op med å ilde fra deigen eltes til den er syret.
  • 5 På vår konges dag drikker fyrstene sig syke av den hete vin; han rekker spottere hånden.
  • 6 For de gjør sitt hjerte så hett som en ovn mens de lurer; hele natten sover deres baker, om morgenen brenner det som luende ild.
  • 7 Alle sammen blir de hete som en ovn og fortærer sine dommere; alle deres konger er falt, det er ingen iblandt dem, som kaller på mig.
  • 8 Efra’im blander sig med folkene; Efra’im er blitt en kake som ikke er vendt.
  • 9 Fremmede har fortært hans kraft, men han vet det ikke; hans hår er alt gråsprengt, men han vet det ikke.
  • 10 Og Israels stolthet vidner mot ham like i hans åsyn; men de vender ikke om til Herren sin Gud og søker ham ikke til tross for alt dette.
  • 11 Men Efra’im er blitt som en enfoldig due, uten forstand; på Egypten kaller de, til Assur går de.
  • 12 Så snart de går, vil jeg spenne ut mitt nett over dem; som himmelens fugler vil jeg dra dem ned; jeg vil tukte dem, som det allerede er forkynt for deres menighet.
  • 13 Ve dem, at de flyktet bort fra mig! Ødeleggelse over dem, fordi de er falt fra mig! Jeg vilde forløse dem, men de talte løgn imot mig.
  • 14 De roper ikke til mig fra sitt hjerte, men ligger og hyler på sitt leie; de trenger sig sammen for å få korn og most, men fra mig vender de sig bort.
  • 15 Det er jeg som har lært dem op, og som har styrket deres armer; men mot mig har de ondt i sinne.
  • 16 De vender sig, men ikke mot det høie; de er blitt som en sviktende bue. Deres fyrster skal falle for sverdet for sin rasende tunges skyld; dette blir dem til spott i Egyptens land.
回到本卷目录 回到本版本目录 回到首页